×
×
دفتر مرکزی

کاشان - خیابان آیت الله یثربی - پلاک 162

03155247110

balootoxin@gmail.com

واحد برق و انرژی

کاشان - خیابان آیت الله یثربی - پلاک 162

03155247110

09365377025

abbasajanghamsari@gmail.com

درب ضد حریق

درب ضد حریق

5
(1)
۰۳/۱۱/۱۴۰۰
0
درب ضد حریق

درب ضد حریق

امروزه و در طول قرن ۲۰ طراحی ساختمان به طور قابل توجهی با رعایت ایمنی در برابر آتش شکل گرفته است.

امروزه معماران با طیف گسترده ای از الزامات برای ساختمان ها و موارد مورد استفاده برای لحظات حریق آشنا هستند.

با اینکه ساختمان ها برای مقاومت در برابر شرایط اضطراری مانند آتش سوزی مجهزتر شده اند، اما زندگی مدرن، همزمان میزان خطرات آتش سوزی ما را افزایش داده است.

فقط در ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ هر ۲ ساعت و ۲۴ دقیقه یک آتش سوزی غیرنظامی رخ می دهد، که در مجموع تقریبا ۳۰۰۰ نفر جان خود را از دست می دهند و علاوه بر آن ۲۵.۶ میلیارد دلار از دست دادن اموال را نیز متحمل شد.

یکی از مشکلات این است که آتش سوزی های امروزی به دلیل رواج مواد مصنوعی در خانه با سرعت بیشتری پیشرفت می کنند.

به گفته جان درگنبرگ، مدیر ایمنی در آزمایشگاه های آندررایت آمریکا، ساکنان در خانه های ۳۰ سال پیش، به طور متوسط ​​۱۴-۱۷ دقیقه فرصت داشتند تا خود را از آتش سوزی در خانه نجات دهند. امروز این زمان به ۲-۳ دقیقه نزدیک شده است. یک شعله کوچک می تواند در کمتر از ۳۰ ثانیه تهدید بزرگی برای زندگی باشد و آتش گرفتن کل اموال کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

به خصوص اگر این شعله های آتش با مواد شیمیایی مانند محصولات بهداشتی یا رنگ تماس پیدا کنند، حتی با شدت بیشتری گسترش می یابند و آتش به سرعت سمی و دود، سیاه می شود که حتی می تواند قربانیان را مسموم کند.

%D8%AF%D8%B1%D8%A8 %D8%B6%D8%AF %D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%82 %D9%87%D9%85%DB%8C%D8%A7%D8%B1 %D8%A7%D9%86%D8%B1%DA%98%DB%8C 300x250 - درب ضد حریق

 

در ژانویه سال ۲۰۲۰، هنگامی که آتش سوزی گسترده ای در گاراژ یک خانه خانوادگی در شیکاگو آغاز شد، وسایل نقلیه در آتش سوختند. با این حال ، یک درب ضد حریق از گسترش شعله های آتش جلوگیری کرده و باعث ایجاد زنگ خطر شد. صاحبان خانه به دلیل آلارم دتکتور دود از خواب بیدار شدند و توانستند بدون آسیب به همراه سگ خانواده خود فرار کنند.

به طرز غم انگیزی، دقیقاً برعکس این مورد بارها اتفاق افتاده و می افتد. در سال ۲۰۱۷، زمانی در برج گلنفل، یک بلوک مسکونی ۲۴ طبقه در شمال لندن سوخت و ۷۲ کشته بر جای گذاشت. بسیاری این امر را یکی از بدترین فاجعه های بریتانیای مدرن می دانند.

دقیقاً مانند مردم عادی، آتش هم از درها عبور می کند تا از یک اتاق به اتاق دیگر گسترش یابد. اگر درهای مورد استفاده ضد حریق نباشند، در بعضی موارد ممکن است بسوزند و به فاجعه کمک کنند. آتش به طور طبیعی مسیر با کمترین مقاومت را که در بیشتر مواقع محل خروجی از درب است، طی می کند. درب های ضدحریق، درب هایی با درجه مقاومت مشخص در برابر آتش هستند که می توانند به مهار آتش در یک اتاق یا بخشی از ساختمان کمک کرده و گسترش آتش را کاهش دهند، که این امر باعث می شود، زمان بیشتری برای رسیدن آتش نشانان و فرار سرنشینان فراهم شود.

همچنین بستن سخت افزار مناسب همراه با عمل اتوماتیک باز و بسته شدن و چرخش در، این اکوسیستم ضد حریق را تکمیل می کند.

%D8%AF%D8%B1%D8%A8 %D8%B6%D8%AF %D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%82 2 300x175 - درب ضد حریق

البته این تنها در صورتی جواب می دهد که میزان مقاومت درب ضد حریق، از جانب سازمان نظارت بر این موضوع تأیید شده باشد. درواقع باید، کلیه اجزای سیستم ورود، از جمله درها، لولاها، قفل ها، عناصر ضد سرقت، سخت افزار ایجاد ترس ، قسمت باز کردن قفل ها و دستگاه ها و علائم چرخش آزاد ، همه باید توسط یک متخصص مشخص شده، به طور رسمی تأیید شوند.اگر درب باز بماند، هیچ یک از اینها به طور موثر جلوی گسترش آتش را نمی گیرد.

همانطور که درهای ضد حریق، مانعی برای گسترش آتش سوزی از یک قسمت به ساختمان دیگر است و می توانند تا حدود ۴ ساعت در مقابل آتش مقاومت کنند. اما گاهی اوقات نیز می تواند مانعی برای افرادی باشد که می خواهند از یک قسمت ساختمان به قسمت دیگر برسند.

این می تواند ساکنان یک ساختمان را به یافتن یک راه حل غیررسمی برای باز نگه داشتن درب، مانند باز نگهداشتن آن با یک تکه چوب یا مقوا، سوق دهد.

بنابراین ، برای موثر بودن درهای ضد حریق، باید از سهولت استفاده در آنها استفاده شود و دسترسی افراد در ساختمان را محدود نکند.

%D8%AF%D8%B1%D8%A8 %D8%B6%D8%AF %D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%82 1 300x210 - درب ضد حریق

علاوه بر این از منظر حقوقی، اگر تاسیساتی درب ضد حریق متوجه شود که عوامل داخلی درب ضد حریق بازشده است، می توانند بیمه در را باطل کرده یا حتی افراد مجازات کیفری متحمل شوند.

مدل های مدرن درب آتش نشانی دارای ویژگی هایی هستند که اجازه می دهند درب باز بماند، اما در مواقع اضطراری به طور خودکار بسته می شود.به این صورت که، یک دتکتور دود می تواند به سیستم مرکزی ساختمان متصل شود و در صورتی که دتکتور دود به صدا در آمد، به صورت خودکار درب ضدحریق بسته می شود.

به این ترتیب درب آتش نشانی می تواند در مواقع اضطراری بدون ایجاد مانعی در زندگی روزمره، زندگی افراد را نجات دهد.

%D8%AF%D8%B1%D8%A8 %D8%B6%D8%AF %D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%82 3 300x201 - درب ضد حریق

همچنین درهای ضدحریق سنگین می باشند، این یکی از دلایلی است که ساکنان سعی می کنند در را باز نگه دارند.

باز شدن اتوماتیک درب، به هنگام تشخیص نزدیک شدن افراد به در، از مواردی است که در عین حال که نیروی باز شدن در را به حداقل می رساند، اختلالی در روند عملکرد درب ضد حریق ایجاد نمی شود.

در حالی که فناوری مفید است، اما آموزش ساکنان ساختمان نیز بخشی از موارد مهم است. برخی از درهای ضد حریق حاوی برچسبی است که می گوید: درب ضد حریق باید برای ایمنی در برابر آتش بسته بماند، این یک یادآوری ساده اما مهم، برای کسانی است که مدام از محل موردنظر عبور  می کنند.

%D8%AF%D8%B1%D8%A8 %D8%B6%D8%AF %D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%82 4 300x213 - درب ضد حریق

درب ضدجریق یکی از مهمترین عناصر در کاهش سرعت گسترش آتش برای ساختمانها و مجتمع های بزرگ، از ساختمانهای اداری گرفته تا کاربردهای ساختمان های مسکونی و موارد دیگر است. جنبه های مختلف دیگر در یک ساختمان نیز ممکن است خطرات آن را در صورت وقوع آتش سوزی افزایش دهد. به عنوان مثال ، محیط های مراقبت های بهداشتی مانند بیمارستان ها و انجمن های بازنشستگی به علت چالش های حرکتی درنظر گرفته شده اند و باید از هر نظر در مورد موارد ایمنی از جمله درب ضدحریق و آلارم های تشخیص دود(دتکتور) مورد بررسی قرار گیرند.

همچنین، بسته به موارد دیگری که در ساختمان قرار دارد، مانند انبارهای قابل اشتعال، آتش می تواند با سرعت بیشتری گسترش یابد. در هر یک از این موارد، درهای آتش نشانی برای کاهش سرعت گسترش آتش بسیار مهم هستند.

لازم به ذکر است که برای نیازهای سخت افزاری درب، بهترین کار این است که با یک مشاور خبره مشورت کنید تا اطمینان حاصل شود که همه نیازهای لازم در اسرع وقت به اجرا در می آید.

%D8%AF%D8%B1%D8%A8 %D8%B6%D8%AF %D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%82 300x256 - درب ضد حریق

در اینجا به برخی از ویژگی های اصلی که باید از نظر استفاده داخلی و تجاری از درب ضد حریق، مورد توجه قرار گیرد، اشاره می کنیم:

  • درهای آتش نشانی از اجزای مختلفی تشکیل شده اند. درب خود معمولاً از یک قاب چوبی جامد ساخته می شود ، اما گاهی اوقات می توان آنها را دوباره در شیشه های مقاوم در برابر آتش قرار داد. این بدنه شیشه ای باید حداقل ۶۰ دقیقه بتواند درجه بالایی از حرارت و گرما را تحمل کند تا به درجه نرمی و ذوب شدن برسد.
  • در اطراف لبه های درب، باریکه ای وجود دارد که برای بسته شدن شکاف بین درب و قاب طراحی شده است تا در صورت رسیدن دما به بیش از ۲۰۰ درجه سانتیگراد، منبسط شود.
  • برای مکان های خصوصی، توصیه می شود درب های ضد حریق را در جایی نصب کنید که بیشترین خطر را دارد، به عنوان مثال در آشپزخانه یا اتاق هایی که وسایل الکتریکی زیادی در آن قرار دارند. اگر ملک شما یک ساختمان جدید است، باید طبق مقررات اطمینان حاصل شود که برخی از درب ها، ضد حریق هستند. در حال حاضر، درب های ضد حریق از نظر قانونی فقط در مکان های دارای مشاغل متعدد، مورد نیاز قانونی هستند.
  • در مورد املاک تجاری یا غیرخانگی، مسئولیت با کسی است که به عنوان “شخص مسئول” در آن ملک یا کارفرما شناخته می شود. به عنوان مثال، صاحب ملک یا شخصی که به دلایل تجاری ملک را تحت کنترل دارد، مسئولیت این موضوع را بر عهده خواهد داشت.
  • هنگام انتخاب درب، مهم است که بدانید مشخصات مختلف به چه معناست. کد FD نشان می دهد که یک درب چند دقیقه در برابر آتش مقاومت می کند، به عنوان مثال FD30 برای مقاومت در برابر ۳۰ دقیقه آزمایش شده است. معمول ترین کدها، دو کد  FD30 و FD60 می باشند. همچنین روش های آزمایشی که سازندگان استفاده می کنند در BS 476-22: 1987 یا BS EN 1634-1: 2014 مشخص شده است.
  • بسیاری از مرگ ها در هنگام آتش سوزی ناشی از تماس مستقیم با شعله های آتش نیست، بلکه مصرف و تنفس دود است. با توجه به این نکته، حتما یک درب دارای باریکه دود سرد تهیه کنید. دود باید در داخل باریکه درب نفوذ کند. در مواردی که نشت دود برای تشخیص زود هنگام آتش سوزی ضروری است، موارد استثنایی اعمال می شود.
  • درنهایت، ارزیابی کامل خطر باید انجام شود و توصیه می شود با وجود همه مقررات مربوط به ایمنی در برابر آتش سوزی از متخصص کمک بگیرید. در واقع، محافظت در برابر آتش منفعل و ایمنی در برابر آتش، بیشتر از پرداختن به موضوع درب ضد حریق است. از جمله موارد دیگر، بررسی مسیرهای فرار، سیستم های هشدار دهنده همانند دتکتورها و بررسی تجهیزات دیگر و فراهم سازی آن ها برای افزایش ایمنی محیط مربوطه می باشد.
  • منبع: hamyarenergy.com

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 1

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بیشتر بخوانید

شدت صوت آژیر اعلام حریق
شدت صوت آژیر اعلام حریق

دسیبل (DB) چیست؟ دسی بل یک واحد اندازه گیری لگاریتمی جهت بیان نسبت یک کمیت فیزیکی به یک مقدار مرجع مشخص است. یک دسی بل چقدر است؟ یک دسیبل، یک دهم بِل است ...

۲۳/۰۴/۱۴۰۱
71
تاریخچه آتش نشانی
تاریخچه آتش نشانی

تاریخچه سازمان آتش نشانی از آنجا که یکی از هدف‌ها و به عبارتی اصلی ترین و مهم ترین هدف مدیران و مسئولان سازمان آتش‌نشانی و خدمات‌ایمنی شهرداری تهران گسترش فرهنگ ایمنی ...

۰۳/۰۳/۱۴۰۱
8
پوشش ضد حریق
پوشش ضد حریق

پوشش ضد حریق چیست؟ در پاسخ به پرسش پوشش ضد حریق چیست باید گفت که پوشش ضد حریق به موادی گفته می‌شود که روی فلزات و دیگر مصالح ساختمانی به کار ...

۰۶/۱۱/۱۴۰۰
43
درب ضد حریق
درب ضد حریق

درب ضد حریق امروزه و در طول قرن 20 طراحی ساختمان به طور قابل توجهی با رعایت ایمنی در برابر آتش شکل گرفته است. امروزه معماران با طیف گسترده ای از الزامات ...

۰۳/۱۱/۱۴۰۰
14

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =

فرستادن دیدگاه