×
×
دفتر مرکزی

کاشان - خیابان آیت الله یثربی - پلاک 162

03155247110

balootoxin@gmail.com

واحد برق و انرژی

کاشان - خیابان آیت الله یثربی - پلاک 162

03155247110

09365377025

abbasajanghamsari@gmail.com

استانداردهای کشف و اعلام حریق

استانداردهای کشف و اعلام حریق

5
(4)
۱۰/۰۳/۱۴۰۰
0
استانداردهای کشف و اعلام حریق

استاندارد NFPA 72

در ایالات متحده، ضوابط ملی اعلام حریق که توسط انجمن ملی حفاظت در برابر آتش(NFPA) ارائه شده دستورالعملی جامع برای نصب سیستم های اعلام حریق به شمار می رود و به طور گسترده مقبول است و مورد استفاده قرار می گیرد.

 

استاندارد BS5839

استاندارد BS5839 یک استاندارد انگلیسی در خصوص طراحی و اجرای سیست های اعلان حریق است که آخرین نسخۀ آن در سال ۲۰۱۷ منتشر شده است. سادگی استفاده از این استاندارد باعث شده است که بیشتر پیمانکاران در پروژه های خود از این استاندارد استفاده کنند. همچنین لازم به ذکر است که نسخه ۲۰۱۳ این استاندارد توسط سازمان ملی استاندارد ایران، تحت عنوان استاندارد ملی اعلام حریق ترجمه فارسی و تدوین شده است.

 

گواهینامه LPCB

گواهینامه Loss Prevention Certification Board یا LPCB یک مارک تأیید شده توسط BRE Global ویژه محصولات صنعت ایمنی از حریق است و طبق خط مشی اصلی BRE Global، مأموریت این سازمان حفاظت از انسان، اموال و محیط زیست بیان شده است. گواهینامه LPCB در واقع پروسه انطباق و ارزیابی اصول و مبانی‌ای‌ است که توسط سازمانی مستقل از تولید کننده یا مصرف کننده تعریف می‌شود. الزامات و آئین نامه‌هایی که توسط LPCB تعیین و براساس آن گواهینامه صادر می‌شود، اطمینان خاطری است برای مصرف‌ کنندگان محصولاتی که جان و مالشان به‌ شدت متأثر از صحت عملکرد آنهاست.
انجمن صدور گواهینامه LPCB به منظور تبیین استانداردهای مورد نیاز، بیش از صد سال است که با صنایع گوناگون در تماس است. دارا بودن تأییدیه LPCB مزایای بسیاری برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان صنعت ایمنی از حریق دارد. محصولات دارای تأییدیه LPCB به تأمین کنندگان کالاها کمک می‌کند تا اطمینان بیشتری نسبت به عملکرد درست محصولات داشته باشند. شرکت‌های بیمه نیز با پشتیبانی از محصولات دارای گواهینامه LPCB به خریداران کمک می‌کنند تا علاوه بر صرفه جویی در وقت، از هدر رفتن سرمایه‌هاشان به دلیل خرید محصولات بی کیفیت جلوگیری شود. از سوی دیگر تولید کنندگان می‌توانند با دریافت تأییدیه LPCB ارزش و میزان فروش محصولات خود را افزایش دهند چرا که LPCB در سرتاسر جهان شناخته شده و به رسمیت شناخته شده است.

 

استاندارد ملی ایران

استاندارد “سیستم های کشف و اعلام حریق برای ساختمان ها- بخش ۱: دستورالعمل برای طراحی، نصب، راه اندازی و تعمیر و نگهداری سیستم ها در ساختمان ها” که پیش نویس آن در کمسیون های مربوط توسط سازمان ملی استاندارد ایران تهیه و تدوین شده است.

 

 ضوابط اجرایی سازمان آتش نشانی کاشان

به منظور یکسان سازی ضوابط اجرائی سیستم های اعلام حریق با بهره گیری از بخش های مربوط به سیستم کشف و اعلام حریق در مباحث ۳ و ۱۳ مقررات ملی ساختمان، استاندارد ملی سیستم کشف و اعلام حریق برای ساختمان ها بخش اول و استانداردهای معتبر بین المللی (BS5839، EN54 و NFPA72) و نظرات کارشناسان خبره ضوابط و الزامات طراحی و اجرای سیستم های کشف و اعلام حریق در ساختمان ها گردآوری گردیده و در اختیار کارشناسان و مجریان قرار می گیرد.

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 4

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.