×
×
دفتر مرکزی

کاشان - خیابان آیت الله یثربی - پلاک 162

03155247110

balootoxin@gmail.com

واحد برق و انرژی

کاشان - خیابان آیت الله یثربی - پلاک 162

03155247110

09365377025

abbasajanghamsari@gmail.com

دتکتور دودی

دتکتور دودی

5
(2)
۱۶/۰۳/۱۴۰۰
0
دتکتور دودی

در سیستم های اعلام حریق و اطفا حریق به طور کلی سه نوع دتکتور یا آشکارساز دودی،حرارتی،و دتکتور ترکیبی وجود دارد .

دتکتورهای دودی در مقابل دود و گردهای غلیظ حساس می باشند و زمانی که دود در مقابل حسگرها قرار بگیرند از طریق کابلهای ارتباطی به دستگاه مرکزی خبر میدهند. دتکتورهای دودی اعلام حریق بسیار سریع تر از دتکتور های حرارتی عمل میکنند. دلیل تفاوت در قیمت و فروش این محصولات نیز همین تفاوت دقت در آنهاست.

حساسیت آشکارسازهای دودی به طور معمول بر اساس درصد تیرگی بر متر (%obs/m) سنجیده میشود .براساس استاندارد انجمن سیستم های حفاظت از حریق بریتانیا سه نوع حساسیت با درصد های مختلف برای آشکارسازهای دودی تعریف شده است :

  • حساسیت معمولی :۵%obs/m
  • حساسیت زیاد :۲%obs/m
  • حساسیت خیلی زیاد : ۰.۸% obs/m

دتکتور های دودی از رایج ترین انواع آشکارسازهای اعلام حریق هستند که در چهار نوع

  1. دتکتور یونیزاسیون (رادیو اکتیو)
  2. دتکتور فتوالکتریک یا نوری
  3. دتکتور لیزری (بیم دتکتور )
  4. دتکتور استنشافی یا مکشی

 

   ۱-دتکتور یونیزاسیون (رادیو اکتیو)

در تشخیص دهنده های یونیزاسیون دود ، با اندازه گیری مداوم مقدار جریان الکتریسیته که به علت وجود یک منبع رادیواکتیو کوچک در فضای خالی بین دو صفحه مثبت و منفی جاری است ، عمل میکنند.

download 300x158 - دتکتور دودی

 

منبع رادیو اکتیو باعث یونیزه شدن ملکولهای موجود در هوا می شود. این یون ها بطرف صفحه با قطب مخالف حرکت کرده و در نتیجه یک جریان الکتریسیته می گردد . هرگاه جریان الکتریکی به اندازه کافی کاهش یابد و یا افت ولتاژ نمایشگر رفتار قابل انتظار یک آتش باشد ، آزیر خطر سیستم اعلام حریق شروع به کار می کند .

Untitled 300x190 - دتکتور دودی

این کاشف طوری طراحی شده که می تواند حضور ذرات ۱% تا ۱ میکرون را براحتی تشخیص دهد محفظه نیمه هادی دستگاه بصورت مرتب هوای عبوری را یونیزه می کند . یونیزاسیون هوای داخلی محفظه توسط پرتو آلفا از منبع رادیو اکتیو (عنصر آمریکوم ۲۴۱ ) امکان پذیر شده است . ملکولهای یونیزه هوا بطور مرتب توسط الکترود محفظه جذب میشوند . ورود ذرات بداخل محفظه و چسبیدن ملکولهای هوای یونیزه به ذرات باعث سقوط ولتاژ شده و تغییر ولتاژ توسط کاشف به عنوان حریق درک شده و باعث برقرای جریان در مدار اعلام حریق می شود .
درصورتیکه محل قرارگیری این کاشفها حاوی هوای مرطوب یا حاوی ذرات روغنی باشد روی عملکرد سیستم اعلام حریق اثر نامطلوب میگذارد وممکن است پالسهای اشتباه مخابره کند. مزیت این کاشفها در سرعت عمل بالای آنها در کشف حریق می باشد .
معایب آنها شامل ، عدم حساسیت کافی در فاز اول حریق ، حساسیت به رطوبت و حرارت، نیاز به تنظیم دوره ای، عدم امکان استفاده در مکانهایی که اصولا انتشار ذرات داد ، عدم حساسیت کافی در مقابل ذرات نسبتا بزرگ مانند ذرات pvc می باشد .
از دتکتور دودی یونیزه برای حریقهایی که دارای دود رقیق باشند استفاده میشود.

    ۲-دتکتور فتوالکتریک یا نوری

با استفاده از یک حسگر نوری و با ارسال علایم نوری به یک گیرنده (که درون خود حسگر است) میزان تغییر و کاهش نور رسیده را اندازه‌گیری می‌کند و اگر تغییر آشکاری در میزان نور دریافتی مشاهده شود، آن را به حریق تعبیر می‌کند. برای فضاهای بزرگ و باز آشکارساز دود باریکه نوری مناسبتر است.

آشکارسازهای نوری برای تشخیص دودهای دارای ذرات درشت نسبت به آشکارسازهای یونیزاسیون مناسب‌ترند.

این نوع دتکتور دودی از پرکاربردترین انواع دتکتور است که با استفاده از قطع و وصل نور و پراکندگی آن عمل می کند.

 

What is a Fire Alarm System .mp4 snapshot 03.32 2021.06.07 00.28.16 - دتکتور دودی

 

 

دتکتور فتوالکتریک نقطه ای شامل اجزای زیر می باشد:

  • مولد نور (معمولا LED)
  • محفظه دود
  • سنسور نور

سنسور با دریافت نور، یک جریان الکتریکی تولید می کند. هنگامی که دود وارد محفظه شود، با کاهش شدت نور دریافتی سنسور، جریان الکتریکی خروجی نیز کاهش می یابد. وقتی شدت نور به حداقل مقدار تعیین شده برسد، مدار کنترل سنسور افت جریان خروجی را نشان می دهد و در نتیجه دتکتور فعال شده و اعلام حریق می کند. نوع دیگر دتکتورهای دودی فتوالکتریک با قطع و وصل جریان نور کار می کنند. به این صورت که سنسور به دور از نور مستقیم نصب می شود. با ورود دود به محفظه ذرات دود نور LED را به سمت سنسور منعکس می کنند. زمانی که نور دریافتی سنسور به بیش از حد معین آن برسد، اعلام حریق فعال می شود. دتکتورهای فتوالکتریک در هر دو مورد به ذرات مرئی دود حساس هستند و آتش با شعله و حرارت کم را نیز تشخیص می دهند. از معایب این دتکتورها می توان به عدم تشخیص مواد سمی اشاره کرد. این دستگاه ها باید مرتب نظافت شوند؛ زیرا گرد و غبار موجب ضعیف شدن سنسور می شود.

 

   ۳-دتکتور لیزری (بیم دتکتور )

این نوع از دتکتور دارای یک فرستنده و یک گیرنده است که در دو سمت محوطه یا سالن مورد نظر نصب می‌شوند. دتکتورها امواج مادون قرمز را از فرستنده به گیرنده ارسال می‌کنند و در صورت وجود دود در محیط این امواج را قطع کرده و فعال می‌شوند.

به بیم دتکتور، دتکتور لیزری نیز می‌گویند. دتکتور لیزری با توجه به پوشش شعاعی یا پروژکتوری که اعمال می‌کند نسبت به دیگر انواع دتکتورها کاربردی‌تر است.

دتکتور دودی خطی بر اساس دو فاکتور «سطوح حساسیت از پیش تعیین شده» و همینطور «میزان ضعیف شدن پرتوی دریافتی توسط گیرنده» بهینه‌سازی می‌شود. حساسیت دتکتور با توجه به برد مورد نظر و محیط نصب دتکتور تعیین می‌شود.

بر خلاف دتکتورهای دودی نقطه‌ای، بیم دتکتور حساسیت بسیار کمی به نوع و رنگ دود دارد و از این رو نصب آن در مکان‌هایی که حریق با دودهای سیاه همراه است، مناسب‌تر است. چرا که این نوع از دتکتور قادر به تشخیص دودهای غیرقابل مشاهده و ضعیف نیست.

 

     ۴- دتکتور استنشاقی یا مکشی

در این مدل از تجهیزات سیستم اعلام حریق، وجود دود از طریق نمونه گیری از هوای محیط مربوطه و تجزیه تحلیل آن بوسیله پنل مخصوص انجام می شود. در این مدل محیط مورد نیاز به سیستم اعلام حریق از طریق لوله کشی به سقف متصل شده و با توجه به استانداردهای فاصله بین آنها منافذی بر روی لوله ها ایجاد و لوله ها به پنل سیستم اعلام حریق متصل می شوند. مکش هوای محیط از طریق یک هواکش کوچک از داخل منافذ لوله انجام و پس از عبور از صافی وارد پنل شده و مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. در صورت آلوده بودن آلارم اعلام حریق فعال می گردد. در محیط هایی که دارای سیستم تهویه هواساز و مطبوع می باشند به جای لوله کشی، نمونه گیری را می توان از طریق هوای برگشتی هواساز انجام داد. این نوع دتکتور دارای قیمت بالا و حساسیت زیاد است. بنابراین در محیط هایی که دارای آلودگی اندک و با اهمیت مانند اتاق های سرور مورد استفاده قرار می گیرند.

 

sucker smoke detector performance - دتکتور دودی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 2

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.