×
×
دفتر مرکزی

کاشان - خیابان آیت الله یثربی - پلاک 162

03155247110

balootoxin@gmail.com

واحد برق و انرژی

کاشان - خیابان آیت الله یثربی - پلاک 162

03155247110

09365377025

abbasajanghamsari@gmail.com

پرشر سوئیچ

پرشر سوئیچ

5
(1)
۲۵/۱۲/۱۴۰۰
0
پرشر سوئیچ

پرشر سوئیچ همان‌طور که از نام آن پیداست برای کنترل فشار به کار می‌رود. در صنایع مختلفی که با فشار گازها سروکار دارند، از این قطعه به‌صورت مکانیکی برای کنترل و تنظیم محیط‌های تحت فشار مانند مخازن استفاده می‌گردد. دیافراگمی که با هوا پر شده است درون آن فشرده شده و اصطلاحاً به نقطه ست پوینت می‌رسد و سنسور را فعال می‌کند، این حرکت به کنتاکت الکتریکی رسیده و این دستگاه با قطع و یا وصل کردن جریان گاز عمل تنظیم را انجام می‌دهد.

اصول کار سوئیچ فشار چیست؟

اکثر سوئیچ های فشار از دیافراگم یا زیر به عنوان یک عنصر سنجش استفاده می کنند. انحراف این عنصر سنجش برای فعال کردن یک یا چند تماس سوئیچ برای نشان دادن زنگ هشدار یا شروع یک عملیات کنترل استفاده می شود. عملکرد کلید فشار مانند سوئیچ رله است. شکل بالا نمای مقطعی کلید فشار را نشان می دهد. ورودی (فشار ورودی) به پایین پیستون عامل اعمال می شود. به دلیل این فشار ورودی ، پیستون در برابر فنر برد به سمت بالا مجبور می شود. کشش فنر محدوده را می توان طوری تنظیم کرد که در فشار مورد نیاز یا مقدار نقطه تعیین شده فشرده شود. هنگامی که این فشار به نقطه تنظیم برسد ، پین عامل روی دکمه تریپ در سوئیچ میکرو ضربه می زند و آن را تغییر می دهد. به طور معمول باز (NO) تماس بسته خواهد شد و به طور معمول بسته (NC) باز می شود. با تنظیم مهره تنظیم سفر ، فشاری که در آن سوئیچ میکرو تغییر می کند تنظیم می شود .این مهره تنظیم سفر تنش فنر برد را تنظیم می کند. به عنوان مثال ، اگر مهره در جهت عقربه های ساعت بچرخد ، فشار فشار بیشتر می شود.

 قسمتهای اصلی پرشر سوئیچ عبارتند از:

  • میکرو سوئیچ: میکرو سوئیچ برای ایجاد یا شکستن مدار الکتریکی هنگام کار با سوئیچ فشار استفاده می شود. برای عملیات ولتاژ پایین و جریان کم ، از میکرو سوئیچ با کنتاکت های طلا استفاده می شود. برای کاربردهای ولتاژ بیشتر و جریان بیشتر از میکرو سوئیچ با کنتاکت های نقره ای استفاده می شود. همانطور که در سطح مقطع نشان داده شده است ، یک سوئیچ دو پرتاب تک قطبی (SPDT ) است. سوئیچ از یک تماس معمولاً باز (NO) و یک تماس معمولاً بسته (NC) ساخته شده است. وقتی تماس فشار فعال می شود NO نزدیک می شود و NC باز می شود.
  • دکمه سفر عایق شده: دکمه سفر عایق باعث می شود که هنگام فعال شدن کلید فشار ، مخاطبین معمولاً باز (NO) و معمولاً بسته (NC) تغییر کنند.
  • پین عامل: همانطور که در شکل نشان داده شده است ، پین عملکرد به پیستون وصل شده است. هنگامی که فشار ورودی تغییر می کند ، پیستون فعال می شود. در نتیجه پین عامل یا به سمت بالا حرکت می کند یا به سمت پایین حرکت می کند. هنگامی که به سمت بالا حرکت می کند ، با دکمه سفر تماس می گیرد. هنگامی که به پایین حرکت می کند ، با دکمه سفر تماس را می شکند.
  • مهره تنظیم حرکت (پیچ محدوده): مهره تنظیم کننده سفر که پیچ پیچ نیز نامیده می شود برای تنظیم نقطه تنظیم کلید فشار استفاده می شود. این عملکرد با تغییر میزان فشرده سازی در محدوده فنر انجام می شود. اگر فنر برد توسط مهره تنظیم سفر بیشتر فشرده شود ، نقطه تنظیم سوئیچ فشار بالا خواهد بود.
  • فنر مرتجع: فنر مرتجع یک فنر از پیش فشرده است. فشاری که سوئیچ در آن کار می کند با مقدار نیروی تولید شده توسط فنر محدوده تعیین می شود.
  • پیستون عملیاتی: پیستون عامل با عملکرد کلید فشار تماس دارد. فشار فرآیند بر روی ناحیه پیستون عمل می کند. به همین دلیل ، نیرویی را تولید می کند که با فنر محدوده مخالف است.
  • محفظه سوئیچ: محفظه سوئیچ به عنوان محفظه ای که حاوی میکرو سوئیچ و سایر لوازم جانبی است تعریف می شود. بدنه های سوئیچ عموماً از جنس آلومینیوم یا فولاد هستند.

e6b62d - پرشر سوئیچ

 

انواع پرشر سوئیچ

به طور کلی دو نوع پرشر سوئیچ وجود دارد: الکترومکانیکی و حالت جامد (Solid State). در سوئیچ‌های الکترومکانیکی انواع مختلفی از سنسورها برای اندازه گیری فشار استفاده می‌شوند. بسته به ویژگی‌های این سنسور، محدوده کاری سوئیچ مشخص می‌شود. بعضی از این مدل‌ها به شرح زیر هستند:

پرشر سوئیچ دیافراگمی

differential pressure switch 300x176 - پرشر سوئیچ

در این نوع از پرشر سوئیچ از یک دیافراگم فلزی برای فعال‌سازی سوئیچ استفاده می‌شود. چنین سوئیچ‌هایی تا فشار ۱۰ اتمسفر می‌توانند کار کنند و خطایی برابر با ۰.۵ درصد دارند. نقطه ضعف این پرشر سوئیچ‌ها در این است که تعداد چرخه‌های کمی را در مدت زمان مشخص می‌توانند پاسخگو باشند (کمتر ۲۵ چرخه در دقیقه).

 

پرشر سوئیچ لوله بوردونی

Bourdon Tube Pressure Gauge Parts 300x255 - پرشر سوئیچ

 برای تشخیص تغییرات فشار، از لوله بردونی در این نوع از سوئیچ استفاده می‌شود. لوله بوردون از یک لوله فلزی خمیده بیضوی تشکیل می‌شود که در صورت افزایش فشار، این لوله باز می‌شود و اگر فشار کاهش پیدا کند، این لوله به سمت داخل حرکت می‌کند. محدوده کاری سوئیچ‌های بوردونی میان ۳.۵ تا ۱۲۰ مگاپاسکال است و خطای آن‌ها هم ۰.۵ درصد است. همانند پرشر سوئیچ دیافراگمی، مدل بوردونی هم نرخ چرخه پایینی دارد (کمتر از ۲۵ چرخه در دقیقه).

 

پرشر سوئیچ پیستونی

Untasitled - پرشر سوئیچ

در این نوع از پرشر سوئیچ، از یک پیستون که توسط اورینگ آب‌بندی شده است، استفاده می‌شود. با وارد شدن فشار به یک فنر، زبانه سوئیچ حرکت می‌کند. این سوئیچ‌ها تا فشار ۸۰ مگاپاسکال نیز می‌توانند کار کنند. خطای پرشر سوئیچ‌های پیستونی در حدود ۲ درصد است و طول عمری تا ۲.۵ میلیون چرخه را دارند.

پرشر سوئیچ پیستونی-دیافراگمی

Untiastled - پرشر سوئیچ

در این نوع از کنترلر، از یک دیافراگم الاستومتری استفاده می‌شود. این دیافراگم باعث حرکت پیستون می‌شود و این پیستون زبانه سوئیچ را حرکت می‌دهد. محدوده کاری این سوئیچ‌ها از فشار خلا تا ۱۱ مگاپاسکال است و دقتی با خطای ۲ درصدی دارند.

 

پرشر سوئیچ حالت جامد (سالید استیت)

solid state pressure switch 255x300 - پرشر سوئیچ

 در سال ۱۹۸۰ اولین پرشر سوئیچ سالید استیت معرفی شد که از ترکیب یک کرنش سنج و یک ترایاک است. پرشر سوئیچ‌های حالت جامد امروزی ۱ تا ۴ نقطه سوئیچ مختلف دارند و قابل برنامه ریزی هستند. همچنین خروجی آن‌ها‌ به صورت سیگنال دیجیتال یا آنالوگ می‌تواند باشد.  بر روی آن‌ها نیز یک صفحه نمایش قرار می‌گیرد. از مزیت‌های پرشر سوئیچ‌های سالید استیت نسبت به نمونه‌های الکترومکانیکی می‌توان به خطای کمتر در حدود ۰.۲۵ درصد، مقاومت در برابر لرزش و ضربه اشاره کرد. توانایی کار کردن در طیف گسترده‌ای از فشارها، پایداری در طول زمان و طول عمر بسیار بیش‌تر از دیگر مزایای این مدل است.

 

عملکرد (های پرشر سوئیچ) و (لو پرشر سوئیچ)

بنابر نحوه عملکرد، سوئیچ‌های فشار سیستم‌های تبرید به دو دسته فشار بالا یا های پرشر (HPS)  و فشار پایین یا لو پرشر (LPS) تقسیم‌بندی می‌شوند. های پرشر سوئیچ معمولا برای جلوگیری از آسیب دیدن قطعات در اثر افزایش فشار در مواقعی مانند گرفتگی کندانسور استفاده می‌شود. لو پرشر سوییچ در زمان کاهش فشار ماده مبرد (به عنوان مثال در هنگام کاهش ماده مبرد در لوله‌ها) چرخه را قطع می‌کند. درنتیجه از مواردی مانند یخ زدگی اواپراتور جلوگیری می‌شود. البته جلوگیری از این اتفاق‌ها بستگی به فشار تنظیم شده در پرشر سوئیچ دارد. درضمن از پرشر سوئیچ‌ می‌توان برای کنترل سیستم و روشن و خاموش کردن آن استفاده کرد.

های پرشر سوئیچ

اتفاقات مختلفی می‌توانند باعث شوند که فشار از حد مجاز بیش‌تر شود و سوییچ فشار بالا به کار بیفتد. شارژ بیش از حد ماده مبرد، از دست رفتن آب خنک کننده در کندانسور، خرابی فن کندانسور، دمای بالای محیط اطراف، وجود هوا یا دیگر گازهای غیر تراکم‌پذیر در سیستم و انسداد لوله‌های خروجی کمپرسور از جمله مواردی هستند که باعث افزایش فشار در چرخه می‌شوند.

danfoss pressure switch 401x400 - پرشر سوئیچ

های پرشر سوئیچ در خط دهش (Discharge line) قرار می‌گیرد که فشار بیش‌تری نسبت به دیگر قسمت‌های سیستم دارد. زمانی که فشار در این قسمت بیش از حد مجاز شود، پرشر سوئیچ چرخه را قطع می‌کند. های پرشر سوئیچ معمولا به صورت اتوماتیک ریست نمی‌شود. از این‌رو باید به صورت دستی ریست شود تا سیستم دوباره به کار بیفتد. علت این موضوع نیز این است که افزایش فشار یک خطر جدی محسوب می‌شود. باید قطعات قبل از شروع مجدد چرخه کاملا بررسی شوند و نقص احتمالی نیز برطرف شود تا بتوان دوباره سیستم را راه انداخت.

لو پرشر سوئیچ

برای محافظت از کمپرسور در برابر کاهش فشار، از لو پرشر سوئیچ استفاده می‌شود. درصورت کاهش فشار، ممکن است خلا نسبی در لوله‌ها ایجاد شود. در این صورت ممکن است هوای ناخواسته وارد سیستم شود. همچنین زمانی که شیرهای برقی جریان گاز را قطع کنند و گازی به کمپرسور باز نگردد، کنترلر فشار پایین فعال می‌شود. برخلاف سوئیچ فشار بالا، سوئیچ فشار پایین می‌تواند به صورت اتوماتیک ریست شود. اگر فشار پشت کمپرسور افزایش پیدا کند، خود به خود چرخه دوباره راه‌اندازی خواهد شد.

refrigeration cycle 1 1255x800 - پرشر سوئیچ

 کاهش فشار گاز و از دست رفتن مبرد می‌تواند مشکلات دیگری را نیز در سیستم ایجاد کند. به عنوان مثال از آنجا که مقداری از روغن کمپرسور به همراه ماده مبرد در طول چرخه حرکت می‌کند، در صورت از دست رفتن گاز، مقداری از روغن نیز از سیستم خارج می‌شود. از دست رفتن روغن نیز خود مشکلات بسیار زیادی را می‌تواند در کمپرسور ایجاد کند.

نحوه انتخاب سوئیچ فشار مناسب

در هنگام انتخاب یک پرشر سوئیچ باید دقت داشت که سیستم در چه محدوده فشاری کار می‌کند. به عنوان مثال باید حداکثر فشاری که در چرخه به وجود می‌آید را بررسی کرد تا بتوان پرشر سوئیچ را انتخاب کرد که بتواند تا آن محدوده فشار کار کند. برای این کار باید در یک دمای مشخص، فشار ماده مبرد را در حالت تراکم پیدا کرد. به طور معمول شرکت سازنده پرشر سوئیچ بازه‌ فشاری که کنترلر در آن می‌تواند کار کند و حداکثر فشار قابل تحمل توسط پرشر سوئیچ را اعلام می‌کنند.

alco pressure switch 425x400 - پرشر سوئیچ

درجه حفاظت ( کد IP)  برای سوئیچ فشار

کد IP می‌تواند یک فاکتور مهم در هنگام انتخاب یک سوئیچ فشار باشد که بسته به محیط اطراف سیستم تبرید باید انتخاب شود. عدد اول از سمت چپ نشان‌گر میزان مقاومت دستگاه در برابر جسم سخت خارجی و عدد دوم میزان مقاومت در برابر نفوذ آب را نشان می‌دهد.

به طور کلی می‌توانیم بگوییم که هرچه این عدد بزرگ‌تر باشد، میزان مقاومت در برابر رطوبت، گرد و خاک و دیگر آلودگی‌ها بیش‌تر است.

منبع:www.damoon-co.com

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 1

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.