×
×
دفتر مرکزی

کاشان - خیابان آیت الله یثربی - پلاک 162

03155247110

balootoxin@gmail.com

واحد برق و انرژی

کاشان - خیابان آیت الله یثربی - پلاک 162

03155247110

09365377025

abbasajanghamsari@gmail.com

پنل ریپیتر

پنل ریپیتر

5
(2)
۲۴/۰۸/۱۴۰۰
0
پنل ریپیتر

پنل ریپیتر یکی از تجهیزات اعلام حریق است. این دستگاه در مکانی قرار دارد که از پنل کنترل اعلام حریق دور است. این مکان معمولا محل ورود آتش نشانان به داخل ساختمان هنگام بروز آتش سوزی است. این پنل می تواند شامل چراغ های هشدار دهنده، صفحه نمایش LCD و دکمه هایی برای کنترل سیستم روی صفحه LCD است.

6114c762832b7ee2d307af6c 1 245x300 - پنل ریپیتر

پنل های کنترل اعلام حریق سنتی روشی برای کنترل سیستم های اعلام حریق توسط افراد را نداشتند، مانند ویژگی دکمه سکوت یا ویژگی دکمه تنظیم مجدد. اگر کسی پنل اعلام حریق دستی را با کشیدن اهرم آن فعال کند، سیستم اعلام حریق روشن می شود و زنگ خطر آن به صدا در می آید. برای خاموش کردن یا تنظیم مجدد، سیستم اعلام حریق باید مجدداً تنظیم شود. برای مطالعه درباره پنل کنترل اعلام حریق می توانید به مقاله کنترل پنل سیستم اعلام حریق  مراجعه کنید.

پنل ریپیتر ریموت کنترل

در بسیاری از این پنل ها دو چراغ وجود دارد، یک چراغ نشان دهنده این است که برق در پنل وجود دارد و چراغ دیگر اغلب در صورت وجود مشکل در سیم کشی سیستم روشن می شود. وقتی این پنل ها به صدا در می آیند، اهالی ساختمان با دیدن چراغ های پنل متوجه می شوند که آیا در ساختمان حریقی اتفاق افتاده است یا مشکلی در سیستم برق یا سیم کشی دستگاه اعلام حریق بوجود آمده است. در صورت بروز اتصال در سیستم پنل و یا خرابی قطعات آن، علامت خطا باید ظرف مدت ۱۰۰ ثانیه در صفحه LCD پنل نمایش داده شود.

چه زمانی باید از پنل ریپیتر استفاده کرد؟

از آنجا که ممکن است امکانات یک پنل کنترل توسط افراد مختلف در زمان های مختلف مورد نیاز باشد، نیازی به ارائه آنها در یک مکان یا موقعیت واحد نیست. زیرا ممکن است برخی از پرسنل تعمیر و نگهداری فقط به علامت و نوع خطای ارائه شده توسط سیستم نیاز داشته باشند و لزوما اطلاعات مربوط به سوابق آتش سوزی ضبط شده در پنل، مورد نیاز آنها نباشد.

در برخی از سیستم ها، کنترل پنل اصلی ممکن است در مکانی باشد که دسترسی به آن آسان نیست و ممکن است در ورودی اصلی ساختمان به پنل های ریپیتر اضافی نیاز باشد. همچنین در مواردی که ساختمان های بزرگ چندین ورودی مختلف دارند، باید علاوه بر قرار دادن پنل ریپیتر در تمامی ورودی های ساختمان با مشاورین فروشگاه تجهیزات و خدمات آتش نشانی هایپرفایر در مورد نیاز احتمالی به پنل های کنترل اصلی دیگر مشورت کنید.

 

در ساختمان هایی که ساکنین آن بطور مداوم در آنجا حضور ندارند، قرار دادن تجهیزات در مکانی که از بیرون برای آتش نشانی و امداد و نجات قابل مشاهده باشد، می تواند مفید باشد. این تجهیزات می توانند در خارج ساختمان نصب شوند یا در صورت لزوم از طریق درب قابل مشاهده باشند.

%D9%84%D9%84 300x154 - پنل ریپیتر

تجهیزات پنل کنترل اصلی و ریپیتر (که شامل هرگونه ریپیتر می شود) باید برای مراحل تخلیه محل در هنگام حریق نیز مناسب باشند، بنابراین هر ریپیتر باید دارای استاندارد و سطح یکپارچگی مشابه پنل کنترل اصلی باشد.

اگرچه ممکن است نمایشگرهای متنی LCD برای کاربر کافی باشد، اما این پنل ها شاخص های جداگانه ای را در هر منطقه برای کارکنان خدمات آتش نشانی و امداد بیان می کنند. این شاخص ها شامل انواع نمودارها و اطلاعاتی درباره سابقه آتش سوزی در آن محل یا در آن منطقه و همچنین وضعیت ورودی و خروجی های محتلف ساختمان های بزرگ را در اختیار آن ها قرار دهد.

تمام سیم کشی های سیستم آتش نشانی باید در کابل های مقاوم در برابر آتش که متصل به منبع تغذیه می باشند، قرار گیرند. بنابراین، پنل های ریپیتر نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

پنل ریپیتر دقیقا چیست؟

پنل های ریپیتر که به عنوان یکی از تجهیزات اعلام حریق بکار می روند شامل سه نوع محتلف زیر می باشند.

  1. فعال: این نوع ریپیترها نشان دهنده وقایع کامل در کنترل پنل اصلی است و همچنین (کنترل پنل های سیستم اصلی آتش نشانی ) مانند سکوت، تنظیم مجدد و غیره از طریق آنها انجام می شود.
  2. active - پنل ریپیترغیرفعال: این نوع از ریپیترها فقط نشان دهنده برخی یا همه رویدادها در پنل اصلی کنترل اعلام حرق است اما هیچ کنترل سیستم آتش نشانی ندارد.passive 2 300x300 - پنل ریپیتر
  3. میمیک یا تقلیدی: این حالت معمولاً در قالب یک طرح چاپ شده یا نقاشی شده از ساختمان است که این مناطق توسط پنل اعلام حریق اصلی یا پنل های ریپیتر آتش نشانی مشخص شده اند و دارای علامت های معین برای شناسایی هر منطقه در هنگام خطر است.mimic 1 - پنل ریپیتر

علاوه بر این ها مهم است که نحوه استفاده از ریپیتر را مشخص کنید. اگر پنل کنترل اصلی به درستی قرار گرفته شده باشد و سیستم با قرار دادن هر گونه ریپیتر در جاهای مختلف ساختمان سازگار باشد. می توان گفت که پنل های ریپیتر صرفاً برای اهدافی شامل دریافت انواع اطلاعات در نظر گرفته شده اند، در غیر اینصورت ریپیترها در گام نخست برای هدف اعلام حریق و سپس دریافت اطلاعات اضافی در نظر گرفته شده اند.

مزایای پنل ریپیتر

اگر نصب پنل کنترل اصلی در قسمت اصلی ورودی ساختمان مشکل باشد، می توان از یک ریپیتر برای اطمینان از در دسترس بودن امکانات کنترل حریق در محل استفاده کرد تا بتوان کنترل پنل را در جای دیگری از ساختمان نصب کرد.

یک پنل کنترل اصلی که در قسمت خاصی از ساختمان نصب شده است ممکن است آسیب ببیند و در نتیجه سیستم خراب شود. با قرار دادن پنل کنترل اصلی در یک مکان امن و استفاده از پنل ریپیتر در قسمت ورودی، یکپارچگی سیستم در سطح بالاتری حفظ می شود و هزینه های احتمالی آینده برای ترمیم آسیب های احتمالی به احتمال زیاد کمتر خواهد بود.

اگر ساختمان دارای تأسیسات امنیتی در قسمت اصلی ورودی است، ممکن است از پنل های ریپیتر برای اطمینان از اطلاع کلیه پرسنل مربوطه در هنگام آتش سوزی استفاده شود.

در مواردی که مکانهای محافظت شده جداگانه دارای مناطق ورودی مشترک هستند، ممکن است لازم باشد که پنل های ریپیتر اضافی برای مناطق مشترک تهیه شود.

در نتیجه یک ریپیتر در مکانی دورتر از یک پنل کنترل اصلی نصب می شود. اگر مکانی که قرار است پنل کنترل اصلی در آنجا نصب شود که معمولا در نزدیکی درب اصلی ساختمان است، ناامن باشد می توان در آنجا از یک ریپیتر که قیمتی به مراتب کمتر از قیمت پنل کنرل اصلی را دارد، نصب شود و پنل ریپیتر در جایی امن داخل ساختمان در فاصله ای دورتر از پنل ریپیتر نصب شود. بنابراین وجود پنل های ریپیتر برای هر پنل کنترل اصلی ساختمان لازم و ضروری است.

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 2

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.