×
×
دفتر مرکزی

کاشان - خیابان آیت الله یثربی - پلاک 162

03155247110

balootoxin@gmail.com

واحد برق و انرژی

کاشان - خیابان آیت الله یثربی - پلاک 162

03155247110

09365377025

abbasajanghamsari@gmail.com

کابل سیستم اعلام حریق

کابل سیستم اعلام حریق

5
(2)
۱۹/۰۳/۱۴۰۰
0
کابل سیستم اعلام حریق

کابل سیستم های اعلام حریق مطابق با استانداردهای بین المللی و قوانین آتش نشانی های محلی یشنهاد می شود که از نوع کابل های ضد حریق (مقاوم در برابر حریق)، Fire resistant یا Fire Retardant باشند.

کابل‌های نسوز اعلام حریق:

با توجه به حساسیت‌های انتقال دیتا و نیاز به مقاومت در برابر آتش و همچنین نیاز به مقاومت در برابر وارد آمدن ضربه به سیم و کابل‌ها، بهترین گزینه برای استفاده از پروژه‌های اعلام حریق استفاده از کابل نسوز اعلام حریق است. کابل نسوز کابلی است که قابلیت انتقال جریان الکتریکی در دماهای بالا تا ۹۰۰ درجه را دارد (البته در بازار ایران به کابل‌های مقاوم در برابر حرارت ۲۵۰ درجه نیز کابل نسوز گفته می‌شود). این قابلیت با اضافه شدن نوار میکا روی مس قلع اندود و استفاده از کامپاند سیلیکون در عایق داخلی و بیرونی کابل به دست می‌آید. البته روش‌های گوناگونی برای بالا بردن تحمل دمایی کابل وجود دارد که رایج‌ترین آن استفاده از این پوشش‌ها است.(جهت استعلام قیمت کلیک کنید)

ویژگی‌ها و قیمت کابل اعلام حریق نسوز

 • دود کم (Low Smoke)

کابل‌ها باید به گونه‌ای باشند که درصورت بروز حریق و آغاز سوختن، دود کمی از خود منتشر کنند. ذکر این نکته در اینجا ضروری به نظر می‌رسد که کابل‌های نسوز، دچار آتش‌گرفتگی می‌شوند اما پوشش آن‌ها در زمان سوختن از انتقال دما به لایه‌های پایینی ممانعت به عمل می‌آورد. در لحظات اولیه‌ی آتش‌سوزی بخشی از پوشش از دست می‌رود و نهایتا بعد از ۹۰ دقیقه به صورت عایق حرارتی شکست می‌خورد لذا موضوع کم دود بودن همچنان دارای اهمیت است.

 • عاری از گازهای سمی

این کابل‌ها در زمان بروز حریق نباید گازهای سمی از خودشان منتشر کنند. تولید گازهای سمی از کابل‌ها در زمان سوختن می‌تواند بسیار خطرناک‌تر از خود حریق باشد.

 • قابلیت خاموش‌کنندگی آتش در خود (Flame Retardant)

کابل نسوز اعلام حریق به گونه‌ای است که آتش را در خود پخش نمی‌کند، در همان نقطه‌ای که حریق آغاز شده، آتش را خاموش می‌کند و خاصیت خود خاموش‌کنندگی دارند. این ویژگی نیز از ویژگی‌هایی است که باید در کابل‌های اعلام حریق لحاظ شود.

از جمله برندهای مطرح تولید کننده کابل های ضد حریق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– Nexans

– Birtas Etabir

– Draka

– Cavicel

– ۲MKABLO

– ELan

– (FCT (bericacavi

%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9 %DA%A9%D8%A7%D8%A8%D9%84 %D9%87%D8%A7%DB%8C %D8%B3%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%85 %D8%A7%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85 %D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%82 - کابل سیستم اعلام حریق

 

 

%D9%82%D8%B3%D9%85%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C %D9%85%D8%AE%D8%AA%D9%84%D9%81 %DB%8C%DA%A9 %DA%A9%D8%A7%D8%A8%D9%84 %D8%A7%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85 %D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%82 - کابل سیستم اعلام حریق

 

 

 

 

کابل کشی سیستم اعلام حریق

دو روش کلی برای سیم کشی سیستم‌های اعلان آتش وجود دارد. روش حلقه‌ای (Loop) یا روش ستاره‌ای. در قدیم که سیستم‌های آدرس‌پذیر وجود نداشتند، اغلب از روش حلقه‌ای استفاده می‌شد. در این روش، حسگرها بر روی یک حلقه مستقر بودند و این حلقه، از اتاقی به اتاق دیگر، و از حسگری به حسگر دیگر می‌رسید. بعدها، تصمیم بر این شد که هرگروه از حسگرها که مربوط به محلی خاص در ساختمان هستند، با رشته سیم مجزایی به سیستم مرکزی متصل باشند تا بتوان تشخیص داد که آتش‌سوزی دقیقاً در کدام محل رخ داده‌است.

با پیشرفت فناوری، سیستم سیم کشی مجدداً به حالت حلقه‌ای بازگشته‌است. به این مفهوم که جریان تغذیه توسط دو رشته سیم و جریان اطلاعات توسط دو رشته دیگر با سیستم مرکزی می‌رسد. برای هر حسگر کد مخصوصی اختصاص داده شده‌است و سیستم بدون نیاز به سیم کشی مجزا برای هر حسگر، آن حسگر و محل قرارگیری آن را به خوبی (از روی کد مخصوصش) می‌شناسد. ارسال کدها و اطلاعات بین حسگرها و سیستم مرکزی در هر ثانیه چندین بار صورت می‌گیرد و حسگر حتی نیاز خود به سرویس و تعمیر را نیز به سیستم مرکزی اعلام می‌نماید.

یک سیستم اعلام حریق و یا یک سیستم فعال کننده ی فرمان های اطفای حریق خود می بایست از کابل کشی مناسبی برخوردار باشد تا حریق در عملکرد آن اختلالی ایجاد نکند. جدای از استفاده از داکت ها و لوله های مناسب برای کابل کشی انتخاب نوع کابل مناسب چه از لحاظ سایز (در فواصل طولانی) و چه از لحاظ نوع پوشش بسیار مهم است. کابل های مقاوم در برابر حریق و کابل های دارای پوشش های فلزی محافظ همواره می بایست در نقاط حساس طراحی در نظر گرفته شوند.

استفاده از روشهای صحیح سیم کشی در سیستم های اعلام حریق از نوع متعارف بسیار مهم است . در صورتی که از کابل های استاندارد و مناسب استفاده نشود یا سیم کشی دارای اشکال باشد می تواند باعث عدم عملکرد صحیح سیستم در موقع بروز حریق گردد.

نصب و استقرار تجهیزات سیستم اعلام حریق طبق استاندارد BS 5839 و کابل کشی طبق استانداردBS 6207 انجام می گیرد .

به طور کلی کابل کشی سیستم اعلام حریق به دو قسم تقسیم می شود، برای هر گروه از کابل های مناسب خودش استفاده کرد.

گروه اول– کابل هایی که پس از آشکار شدن حریق دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند، مانند کابل های دتکتور و شستی اعلام حریق .

گروه دوم– کابل هایی که پس از آشکار شدن حریق استفاده می شوند، مانند کابل های منبع تغذیه، آژیر و چراغ چشمک زن سیستم اعلام حریق .

به طور کلی باید کابل کشی های سیستم اعلام حریق از سایر کابل کشی های مجموعه جدا باشد. کابل های استفاده شده را باید از درون حفاظ و لوله های محافظ عبور داد، یا بصورت تو کار از درون دیوار و زیر یک لایه محافظ کچ جاسازی شود. در کابل کشی سیستم اعلام حریق نباید از مسیر زون ها و همچنین آژیر ها انشعاب گرفت. در انتهای مسیر کابل کشی زون ها همیشه یک مقاومت موازی با خط ( معمولا ۷.۴ یا ۸.۶ کیلو اهم ) در نظر می گیرند یا از واحد انتهای خط AEOL استفاده می شود.

در حالت کلی می توان برای هر دو گروه کابل ۱.۵ میلی متر مربع با روپوش و عایق پروتودور به کار برد ولی در مکان هایی که امکان ضربه یا ساییدگی و جویده شدن توسط حیوانات وجود دارد باید کابل ها را حفاظت مکانیکی کرد. می توان در مورد سیم ها ی آژیرها و چراغ ها برای حفاظت آنها را داخل دیوار زیر حداقل ۱۲ میلی متر گچ به صورت توکار گذاشت . کابلها ی سیستم اعلام حریق باید جدا از سایر کابل ها سیم کشی شوند .

تست کابل ها توسط اهم متر انجام می شود و در صورت استفاده از مگا اهم سنج باید تمام تجهیزات اعم از دتکتور – آژیر – پانل کنترل و … را از مدار باز کرد تا ولتاژ تست بالابه آنها آسیب نرساند . هنگام کابل کشی نباید از مسیر زون ها انشعاب گرفت . همچنین نباید از آژیر ها هم انشعاب گرفت .

کابل کشی سیستم ها ی عادی به صورت خطی و کابل کشی سیستم ها ی هوشمند به صورت حلقوی انجام می گیرد .

نکات مربوط به کابل کشی سیستم اعلام حریق :

 1. کابلها ی سیستم اعلام حریق باید جدا از سایر کابل ها سیم کشی شوند .
 2. تست کابل ها توسط اهم متر انجام می شود و در صورت استفاده از مگا اهم سنج(مگر) باید تمام تجهیزات اعم از آشکارساز – آژیر – تابلو کنترل مرکزی و … را از مدار باز کرد تا ولتاژ تست بالابه آنها آسیب نرساند.
 3. هنگام کابل کشی نباید از مسیر زون ها انشعاب گرفت . همچنین نباید از آژیر ها هم انشعاب گرفت.
 4. در انتهای مسیر زون ها معمولا یک مقاومت انتهای خط که مقدارآن ۸/۶ کیلو اهم است متصل می کنند تا جریان برقرار شده توسط این مقاومت در مسیر زون باعث تشخیص قطعی یا اتصال کوتاه در مسیر توسط تابلو مرکزی شود.

سایزینگ کابل

 • برای دتکتورها از کابل ۱.۵*۳ افشان و در متراژ های بالاتر از کابل ۲.۵*۳
 • برای تغذیه فلاشرها از کابل ۱.۵*۲ افشان
 • برای تغذیه آژیرها از کابل ۱.۵*۲ افشان
 • برای تغذیه فلاشرLED از کابل ۱.۵*۲ افشان
 • برای تغذیه شستی ها از کابل ۱.۵*۲ افشان

 

منبع:  firefight.ir

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 2

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.