×
×
دفتر مرکزی

کاشان - خیابان آیت الله یثربی - پلاک 162

03155247110

balootoxin@gmail.com

واحد برق و انرژی

کاشان - خیابان آیت الله یثربی - پلاک 162

03155247110

09365377025

abbasajanghamsari@gmail.com

ایزولاتور

ایزولاتور

5
(1)
۲۵/۰۸/۱۴۰۰
0
ایزولاتور

 

وقوع اتصال کوتاه در مدار لوپ در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر باعث از کار افتادن تمامی تجهیزات (دتکتورها ، شاسی ها ، آژیرها و ..) روی لوپ میشود. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی میتوان از ایزولاتورهای اتصال کوتاه استفاده کرد. مطابق استاندارد اعلام حریق NFPA72  در صورت بروز اتصال کوتاه، در لوپ نباید بیشتر از یک زون از مدار خارج شود. بنابراین باید در طراحی به ازای هر زون در هر لوب آدرس پذبر یک ایزولاتور اتصال کوتاه در نظر بگیریم. در شکل پایین ما هر طبقه را بعنوان یک زون (ناحیه) در نظر گرفته ایم و در ورودی و خروجی هر زون یک ایزولاتور نصب گردیده است.

%D9%86%D9%82%D8%B4%D9%87 1030x697 - ایزولاتور

 

 نحوه عملکرد ایزولاتور اتصال کوتاه

پس از نصب ایزولاتور اتصال کوتاه در مدار لوپ اعلام حریق آدرس پذیر ، در صورت بروز اتصال کوتاه ، تنها تجهیزاتی که بین دو ایزولاتور اتصال کوتاه وجود دارند از مدار خارج خواهند شد . درواقع ایزولاتورها قسمت اتصال کوتاه مدار لوپ را از قسمت دیگر آن جدا می کنند. این موضوع در شکل زیر به خوبی نشان داده شده است. در شکل  اتصال کوتاه بین تجهیزات طبقه پنجم رخ داده است و ایزولاتورهای اتصال کوتاه، این زون طبقه پنجم را از سایر زونها جدا کرده اند. بنابراین کل مدار لوپ به جز زون طبقه پنجم  به عملکرد عادی خود ادامه میدهد و خطای مربوط به از دست رفتن تجهیزات درون زون طبقه پنجم بر روی مرکز کنترل نمایش داده میشود.

%D9%86%D9%82%D8%B4%D9%871 1030x697 - ایزولاتور

نکته: ایزولاتورها جزء تجهیزات خنثی درون مدار لوپ آدرس پذیر هستند و آدرس نمی پذیرند و معمولا در برنامه ریزی مرکز کنترل نیز تعریف نمیشوند.

 

شکل ظاهری چند نمونه از ایزولاتورها

 

Isolator 1 1030x258 - ایزولاتور

. در برخی برندها شبیه ماژول های واسط ورودی یا خروجی درون یک جعبه قرار دارند. . در برخی از برندها ایزولاتورها به صورت پایه ایزولاتور هستند. بدین صورت که به جای پایه دتکتور، آژیر یا فلاشر، از پایه ایزولاتور استفاده میشود. . در برخی از برندها ممکن است ایزولاتورها درون تجهیز آدرس پذیر وجود داشته باشند. مثلا دتکتور دود با ایزولاتور داخلی و آژیر آدرس پذیر با ایزولاتور داخلی . در برخی از برندها شکل ظاهری ایزولاتور میتواند شبیه یک چراغ نشانگر باشد.

با اینکه شکل ظاهری ایزولاتورها در برندهای مختلف می تواند متفاوت باشد، ولی عملکرد همه آنها به یک صورت است و آنها برای ایزوله کردن قسمت اتصال کوتاه مدار لوپ از قسمت سالم آن مورداستفاده قرار می گیرند. توجه داشته باشید که با اضافه کردن هر ایزولاتور در لوپ، معمولا مقدار مقاومتی به مدار لوپ اضافه میشود. جهت جلوگیری از بروز هرگونه مشکل احتمالی و همچنین برای دانستن تمهیدات استفاده از ایزولاتورها و حداکثر تعداد مجاز آنها در یک لوپ، به توصیه های سازنده آنها مراجعه کنید.

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 1

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.