×
×
دفتر مرکزی

کاشان - خیابان آیت الله یثربی - پلاک 162

03155247110

balootoxin@gmail.com

واحد برق و انرژی

کاشان - خیابان آیت الله یثربی - پلاک 162

03155247110

09365377025

abbasajanghamsari@gmail.com

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

5
(6)
۲۰/۰۳/۱۴۰۰
64
سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

انواع سیستم‌های اعلام حریق

سیستم‌های اعلام حریق به سه گروه آدرس پذیر، متعارف و بدون سیم (وایرلس) تقسیم می‌شوند که هر یک از این سیستم‌ها خود به دو گروه خودکار و دستی تقسیم می‌شوند. در سیستم‌های دستی، شستی اعلام حریق، تنها منبع تشخیص حریق است. درواقع کار تشخیص حریق در اینگونه سیستم‌ها فقط به انسان سپرده شده‌است و در مکان‌هایی که انسان حضور ندارد، کاربردی ندارند. بر خلاف اینگونه سیستم‌ها، سیستم‌های اعلام حریق خودکار، وابستگی کمتری به تشخیص انسان دارند. سیستم‌های خودکار، به دو گروه آدرس‌پذیر، و غیر آدرس‌پذیر تفکیک می‌شوند. در سیستم آدرس‌پذیر، علاوه بر اعلام حریق، محل دقیق وقوع آن نیز مشخص می‌شود.

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

اصول کشف و تشخیص حریق در سیستم‌های آدرس پذیر، مشابه سیستم‌های متعارف است، به جز این که در این گونه سیستم‌ها، هر یک از حسگر(Detector)های اتوماتیک و یا شستی‌ها دارای آدرس منحصربه‌فردی هستند که از طریق آن تابلوی کنترل مرکزی قادر به شناسایی و تعیین هر یک از آن هاست. کنترل پنل مرکزی اعلام حریق با استفاده از پروتکل‌های ارتباطی، اطلاعات وضعیت هر یک از تجهیزات اعلام حریق را تجزیه تحلیل کرده و در هنگام وقوع حریق و یا خطاا در سیستم محل دقیق آلارم و یا خطا را مشخص می‌کند.

در گذشته برای آدرس دهی دتکتورهای آدرس پذیر از کلیدهای دهدهی استفاده می‌کردند. بعدها از دیپ سوئیچ ها استفاده شد. اما امروزه از کدی که درون میکروپروسسور داخلی تجهیز آدرس پذیر وجود دارد استفاده می‌شود.

مکانیزم تشخیص آتش در سیستم های آدرس پذیر

بطور کلی برای تشخیص حریق از اثرات سه گانه آن یعنی دود و حرارت و شعله استفاده می شود.

درسیستمهای متعارف مکانی را که از نظر حریق می خواهیم حفاظت کنیم به مناطق مشخص تقسیم میکنیم تا در صورت بروزحریق بتوان محل حریق را سریعتر تشخیص داد . به هر کدام از این مناطق یک زون ( Zone) می­گوییم.

این عمل در سیستم ها ی آدرس پذیر نیز انجام می پذیرد ولی مزیتی که این سیستم ها نسبت به سیستم ها ی عادی دارند این است که این سیستم ها دارای اجزای قابل آدرس دهی هستند و علاوه براینکه می توان زونی را که در آن حریق اتفاق افتاده است تشخیص داد بلکه می توان دقیقا عنصری را که حریق را تشخیص داده معین کرد و محل دقیق حریق را مشخص نمود و خبردهنده ها یی را که مربوط به آن محل می باشد فعال نمود .

 

 

حوزه اطلاع رسانی سیستمهای مختلف اعلام حریق چه تفاوتهایی دارند؟

سیستم‌های اعلام حریق انفرادی برای اطلاع رسانی حریق، بلافاصله پس از تشخیص وقوع حریق(به روشهای مختلف بسته به نوع دتکتور و حساسیت آن) بواسطه‌ی آژیر هشدار و چراغ‌های چشمک‌زن، خطر را به اطلاع افراد حاضر در محل می‌رسانند.

اما در سیستم‌های اعلام حریق مرکزی (که سیستم اعلام حریق هوشمند، در این دسته جای می‌گیرد) بخشی در سیستم وجود دارد به نام کنترل پنل یا تابلوی کنترل مرکزی که اطلاعات توسط دتکتورها (آشکارسازها) به آن گزارش شده و پس از آن طبق برنامه‌هایی که از پیش در سیستم تنظیم شده است، واکنش مناسب نشان داده می‌شود. این واکنش‌ها بسته به نوع سیستم کنترل حریق متفاوت است.

سیستم اعلام حریق هوشمند، یکی از انواع سیستم اعلام حریق مرکزی است. رایج‌ترین انواع سیستم اعلام حریق مرکزی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند، سیستم‌های متعارف یا Conventional و سیستم‌های آدرس‌پذیر یا Addressable هستند. باتوجه به اینکه هردوی این سیستم‌ها جزو سیستم‌های مرکزی هستند، پس به محض تشخیص خطر، آن را به تابلوی کنترل مرکزی گزارش می‌دهند اما تفاوتشان در این نکته است که سیستم‌های آدرس‌پذیر طوری طراحی شده‌اند که به هریک از اجزا، آدرس جداگانه و منحصر بفردی اختصاص یافته است، به دلیل یافتن اینکه دقیقا کدام وسیله فعال شده و خطر حریق را مخابره کرده است، بسیار آسانتر شده و به این ترتیب یافتن محل دقیق آتش سریع‌تر انجام می‌شود. همین ویژگی در پیشگیری از به بار آمدن خسارات سنگین تاثیر بسزایی خواهد داشت.

در مقابل در سیستم متعارف، منطقه (Zone) بندی وجود دارد و تشخیص محل دقیق آتش‌سوزی امکانپذیر نیست اما می‌توان منطقه کلی آن را تشخیص دهید (مثلا شاید این نکته که حریق در کدام طبقه اتفاق افتاده است، قابل تشخیص باشد) اما تشخیص نقطه‌ی دقیق آن امکان‌پذیر نیست.

از نظر سیم‌کشی نیز، در سیستم متعارف سیم‌کشی به شکل ستاره‌ای است اما در مدل آدرس‌پذیر، تمام تجهیزات و تابلوی کنترل مرکزی در یک حلقه قرار می گیرند.

معرفی این دونوع سیستم و آشنایی با تفاوت برجسته‌ی آن‌ها، پیش زمینه‌ای بود برای معرفی سیستم اعلام حریق هوشمند که با نام آنالوگ آدرس‌پذیر نیز خوانده می‌شود. در این بخش با این سیستم بیشتر آشنا می‌شویم.

  • اگر با دتکتورها آشنایی داشته باشید، این موضوع را نیز می‌دانید که نوع و میزان حساسیت آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. یکی از مزایای سیستم اعلام حریق هوشمند این است که در آن مقدار جریان خروجی هر دتکتور بستگی به احساس دتکتور از شرایط محیط دارد و طبق آن جریان آنالوگ تغییر می‌کند. همانطور که گفته شد، سیم‌کشی در سیستم آدرس‌پذیر به صورت حلقوی بوده و با هر حلقه می‌توان فضایی به متراژ ده‌هزار متر مربع را پوشش داد.
  • یکی دیگر از تفاوت‌های سیستم اعلام حریق هوشمند و عادی در این نکته است که دتکتورها در اغلب سیستم‌های اعلام حریق در شرایط نرمال غیرفعال هستند و پس از احساس خطر و وجود نشانه‌های حریق، فعال می‌شوند و اطلاع رسانی را به افراد حاضر یا تابلوی کنترل مرکزی انجام می‌دهند. اما در سیستم هوشمند، دتکتورها همواره فعال و درحال گزارش وضعیت به تابلوی کنترل مرکزی و درمقابل، دریافت اطلاعات از آن هستند.
  • علاوه براین‌ها سیستم هوشمند از نظر نرم‌افزاری، امکان اتصال با سایر سیستم‌های امنیتی و حفاطتی ساختمان را نیز دارد. گاهی نیز ممکن است بخواهید یک یا چند دتکتور را از سیستم حذف کنید، این کار از نظر نرم‌افزاری امکان‌پذیر است.
  • یکی از مزایای قابل توجه سیستم اعلام حریق هوشمند، این است که بسته به وضعیت موجود، سیستم گاهی هشدار را در چند مرحله شامل پیش هشدار و هشدار اصلی، مخابره می کند. ضمن اینکه تمام این اتفاقات قابل ثبت و گزارش‌گیری هستند و درانتها می‌توان آن‌ها را با جزئیات مورد بررسی قرار داد.

اجزای تشکیل دهنده سیستم‌های اعلام حریق

سیستم‌های اعلام آتش عادی، معمولاً از یک حسگر یا آشکارساز که خود متصل به خروجی صوتی بود، تشکیل شده بودند؛ ولی این سیستم‌ها در سال‌های اخیر، دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. سیستم‌های جدیدتر معمولاً از تعدادی شستی اعلام حریق و تعدادی حسگر یا آشکارساز(Detector)، یک سیستم پردازش مرکزی و چند خروجی تشکیل می‌شوند. اجزای سیستم اعلام حریق به سه قسمت اصلی تقسیم می شوند :

  • تجهیزات تشخیص حریق ( دتکتورها )
  • تجهیزات اعلام حریق ( فلاشرها ، آژیرها و … )
  • مرکز کنترل یا پانل مرکزی که وظیفه ارتباط بین دتکتورها و وسایل اعلام حریق را به عهده دارد.

تجهیزات جانبی دیگری نیز برای تکمیل و قدرتمند نمودن سیستم اعلام حریق به کار می روند .

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر 790x489 1 - سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

– آشکارسازها

حسگرها و آشکارسازهای اعلام آتش، (بسته به اینکه به کدام مشخصه آتش حساس باشند) در گروه‌های آشکارسازهای دود، آشکارسازهای حرارت، آشکارسازهای منو اکسید کربن، آشکارساز شعله و آشکارسازهای ترکیبی جای دارند.

– حسگرها

حسگر ترکیبی  

در سیستمهای اعلام حریق آدرس پذیر این آشکار ساز نقش اندازه گیری توامان میزان غلظت دود و دمای هوا را برعهده دارد. همچنین با توجه به خواص ذکر شده از این سیستمها، این دتکتور قادر است تا میزان دقیق غلظت دود و دمای محیط را علاوه بر گزارش حریق یا خطا به پانل اعلام حریق منتقل نماید. همچنین یکی دیگر از مشخصات این آشکار ساز قابلیت انتخاب میزان حساسیت به هریک از عوامل دود یا دما توسط پانل اعلام حریق می باشد. از جمله ویژگی های این آشکار ساز می توان به این موارد اشاره کرد:

– قابل استفاده به عنوان آشکار ساز دود و یا حرارت به صورت جداگانه

-قابلیت جبران آستانه ای  Self – Recalibration

-دارای CPU مستقل برای بررسی شرایط محیط در هر لحظه.

-دارای میکرو پروسسور و کنترل توسط مایکرو کامپیوتر

-امکان استفاده از سنسورها در شرایط سخت الکتریکی و سازگاری با شرایط مغناطیسی (EMC)

-امکان تنظیم حساسیت دود یا حرارت در حالت یونیزه بدون مواد رادیواکتیو

-امکان اتصال شستی اعلام حریق متعارف بدون نیاز به واسطه

حسگر گاز مونوکسید کربن

در سیستمهای اعلام حریق آدرس پذیر این آشکار ساز نقش اندازه گیری میزان منو اکسید کربن در هوا را برعهده دارد. همچنین با توجه به خواص ذکر شده از این سیستمها، این دتکتور قادر است تا میزان دقیق این گاز را علاوه بر گزارش حریق یا خطا به پانل اعلام حریق منتقل نماید. آشکار نمودن نشت این گاز از آن جهت مورد توجه قرار دارد که، نشت این گاز حتی بدون بروز حریق ممکن می باشد و بسیار سمی و کشنده است.

– پنل مرکزی

سیستم مرکزی، یک سیستم تشخیص آتش‌سوزی است. در این سیستم اعلام‌های حسگرها تجزیه و تحلیل شده و برای اعلام حریق یا در حالت‌های مشکوک، اعلام نیاز به بازبینی انسان تصمیم گیری می‌شود. این سیستم‌ها اغلب یه صفحه کلید برای ورود فرامین توسط انسان و مانیتور برای مشاهده فرامین مجهز هستند .این سیستم‌ها امروزه یه رایانه متصل شده و از طریق نرم‌افزار مخصوص خود، برنامه را دریافت می‌کنند. یکی دیگر از وظایف این سیستم‌ها انتخاب نوع خروجی (آژیر خطر عمومی، آژیر خطر در جاهای خاص، تماس با مرکز آتش‌نشانی و سایر خروجی‌ها) است.

– قادر به تشخیص حریق واقعی از علائم کاذب بر اساس مقایسه منحنی اطلاعات دریافتی از هر یک از سنسور ها در هر لحظه با توجه به اطلاعات ذخیره شده از انواع حریق

-دارای صفحه کلید جهت ورود و دریافت اطلاعات

-دارای صفحه نمایشگر LCD ، صفحه نمایش دارای ۲۴ کاراکتر (Character) دیوایس و ۶۰ کاراکتر

-قابلیت نصب ۲۵۰ تجهیز بر روی هر مدار حلقوی، هر دتکتور شامل ۱ سنسور دود، ۱ سنسور  حرارت،I /O ، ایزولاتور

-آدرس دهی بصورت کد های نرم افزاری Soft Addressing

-کنترل توسط مایکرو کامپیوتر

-بررسی وضعیت هر یک از دیوایسها در هر لحظه

-قابلیت بررسی و کنترل از راه دور و از طریق اینترنت (Web Base)

-قابلیت ثبت گزارش اعلام حریق تا ۱۰۰۰ واقعه در حافظه سیستم

-قابلیت تغییر حساسیت سنسورها و بستن کانالهای دود یا حرارت بر اساس تغییرات کاربردی در  ساختمان


 خروجی‌ها

خروجی سیستم‌های اعلام آتش‌سوزی، بسته به محل وقوع یا نوع آتش ایجاد شده، می‌تواند شامل موارد مختلفی باشد. تماس خودکار با آتش‌نشانی محلی، روشن نمودن تابلوهای خروج اضطراری، فعال سازی سیستم آتش خاموش کن خودکار، به صدا درآوردن آژیرهای خطر، قفل کردن یا از حالت قفل خارج کردن دربهای محل‌های مختلف (مانند در خروجی‌های اضطراری) همگی از مواردی است که می‌تواند بسته به تصمیم سیستم انجام شود.

– شاسی اعلام حریق

از این واحد به منظور اعلام حریق توسط افراد به صورت دستی مورد استفاده قرار می گیرد.

– دارای ایزولاتور به منظور جلوگیری از خارج شدن شستی ازسیستم بهنگام هر گونه قطعی و یا اتصال کوتاه.

– آدرس دهی بصورت کد های نرم افزاری Soft addressing

– دارای میکرو پروسسور و کنترل توسط مایکرو کامپیوتر

– امکان استفاده از شستی در شرایط سخت الکتریکی و سازگاری با شرایط مغناطیسی(EMC)

– دارای شیشه نشکن Resettable و چراغ مخصوص عملکرد شستی

– دارای قابلیت استفاده در مناطق مشخص صنعتی با درجه حساسیت و ایمنی بالا.

– قابلیت نصب به صورت توکار و یا روکار.

– هشداردهنده صوتی و نوری

این واحد وظیفه اعلام وضعیت هشدار را به افراد عهده دار می باشد. لازم به ذکر است که هشدار دهنده مورد بحث در این قسمت از اجزای سیستم اعلام حریق آدرس پذیر بوده و لذا دارای آدرس مخصوص در لوپ می باشد و جریان مصرفی خود را نیز از طریق لوپ تامین می نماید واحتیاجی به منبع تغذیه جداگانه ندارد .

– قابلیت نصب بر روی لوپ بدون واسطه (Loop Power)

– آدرس دهی بصورت کد های نرم افزاری Soft addressing

– دارای میکرو پروسسور و کنترل توسط مایکرو کامپیوتر

– امکان استفاده از آژیر در شرایط سخت الکتریکی و سازگاری با شرایط مغناطیسی (EMC)

– قابلیت برنامه ریزی بهنگام خروج اضطراری افراد و تنظیم تن و دسیبل صدا از مرکز کنترل.

– قابلیت تنظیم صدای خروجی.

مقایسه قیمت سیستم اعلام حریق متعارف و آدرس پذیر

به لحاظ قیمت، تجهیزات و مواد اولیه سیستم‌های متعارف شاید به نظر مناسب‌تر باشد، اما در مجموع هزینه‌ها با احتساب نصب و هزینه‌های مربوط به آن، معمولا سیستم آدرس‌پذیر به صرفه‌تر از سیستم اعلام حریق متعارف است. البته باید آن‌سوی مسئله را نیز در نظر گرفت. سیستم‌های هوشمند، به دلیل نشان دادن نقطه دقیق آتش‌سوزی، امکان کنترل سریعتر و پیشگیری از خسارت سنگین را نیز فراهم می‌کنند. بنابراین حتی در صورتی که مجموع هزینه‌ی سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر از سیستم Conventional  یا متعارف بیشتر باشد، باز هم سیستم آدرس پذیر گزینه‌ی به صرفه‌تری محسوب می‌شود.

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 6

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.